Dziś postaram się napisać o mojej ulubionej roślinie wyhodowanej z nasion - Alpinii galangat (Alpinia galanga). Rośliny pochodzą z nasion zebranych w gliwickiej Palmiarni.
1. nasiona
Najlepiej jest wysiewać świeże (!) nasiona ze sprawdzonych mateczników. Takie np. oferują sklepy internetowe typu Oleander i inne lub platformy aukcyjne jak np. e-bay. Ja wysiewam jak najświeższe nasiona z ogrodów botanicznych, jeśli występują takie w rejonach, gdzie przebywam (zamawiam tylko rzadkie nasiona). Gdy już zdobędziemy materiał siewny, należy nasiona wymoczyć w letniej wodzie (ja daję do pudełka po lodach i wstawiam na kaloryfer).
2. wysiew
nasiona wysiewamy na głębokość 0,5 - 1 cm do ziemi dla imbirowatych (mix ziemi do kwiatów, piachu i gliniastej ziemi ogrodowej 1:1:1). Podłoże można wyprażyć, ja tego nie stosuję. Doniczkę przykrywamy folią spożywczą (przezroczystą) i ustawiamy w ciepłym miejscu. Po pewnym czasie z podłoża wychyną "różki". Gdy zaczną się pojawiać pierwsze liście, to odkrywamy folię. Wahania wilgotności powietrza niespecjalnie szkodzą małym roślinom, ale przez kilka dni po odkryciu doniczki należy zraszać rośliny. Alpinie lubią mieć wilgotne podłoże.
3. rozsadzanie
Rozsadzać rośliny możemy po wykształceniu się piątej blaszki liściowej. Wcześniej mają nierozwinięty wystarczająco system korzeniowy. Na etapie "różków" wcale nie mają korzeni. Rozsadzamy do osobnych doniczek, do mieszanki dla imbirowatych (nadaje się też do innych roślin (patrz punkt 5.).
4. dalsza uprawa
Po rozsadzeniu rośliny rosą jak szalone. Równocześnie tworzy się kłącze. Alpinie podlewamy obficie, nawozimy nawozem uniwersalnym lub, jeszcze lepiej - biohumusem. Roślina jest banalnie prosta w uprawie.
5. inne rośliny (Imbirowce)
Podobnie do alpinii uprawiamy inne imbirowce. W mojej kolekcji mam takie gatunki:
- Alpinia galanga
- Strelitzia reginae
- Heliconia rostrata
- Heliconia bihai
- Hedychium gardnerianum
Zdjęcia:
- Kod: Zaznacz cały
http://zapisz.net/view.php?filename=459_wp_20160506_14_20_06_pro.jpg
Siewka 1,5 - miesięczna