Post autorstwa Longmana (przypadkowo uszkodzony przez co umieszczam go pod swoim nickiem!)
Osy i inne owady mogące użądlić, jak szerszenie, pszczoły..., gdy pojawiają się w naszym otoczeniu budzą niepokój i obawę. Najczęściej owady te nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Pozostawione same sobie zazwyczaj nie interesują się obecnością ludzi. Jednakże duża liczebność owadów w naszym otoczeniu zwiększa ryzyko bezpośredniego kontaktu z nimi i w rezultacie może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Użądlenie przez pojedynczą osę, a nawet kilkanaście os jest dla przeciętnego człowieka niegroźne, lecz bardzo nieprzyjemne. Inaczej ma się sprawa u ludzi uczulonych na jad osy, tu konsekwencje mogą być poważne. Ponadto osy żerując na różnych rozkładających się odpadkach np. w śmietnikach, a następnie na naszym pożywieniu mogą roznosić choroby zakaźne. Należy jednakże jasno powiedzieć, że osy czynią wiele dobrego w przyrodzie, chociażby niszcząc szereg szkodliwych insektów, czy uprzątając rozkładające się resztki. Dlatego, jeżeli można, to najlepiej zostawić je w spokoju. Jednakże, jeżeli osy przeszkadzają Ci, boisz się ich, wtedy najlepsze co możesz zrobić to:
* wezwać profesjonalną firmę DDD oferującą zwalczanie os (zalecane),
* lub powiadomić odpowiednie służby publiczne,
* lub samodzielnie oddalić ryzyko kontaktu z owadami (niezalecane dla osób niedoświadczonych).
ZDJĘCIE
Poznaj lepiej osy, nic tak nie pomaga jak dobre rozpoznanie przeciwnika!
Osy m.in. wraz z pszczołami i mrówkami, należą do rzędu błonkoskrzydłych. Istnieje bardzo dużo gatunków os, siedem z nich to gatunki społeczne. Te powszechnie występujące u nas to osy pospolite, na polach i suchych łąkach możemy spotkać osę rudawą. Dla przeciętnego człowieka są praktycznie nie do odróżnienia.
robotnica osy pospolitej zdjęcie robotnicy osy pospolitej
Osa pospolita (Vespula vulgaris):
* Osy są raczej dużymi insektami osiągają długość od 15 do 30 mm. Mają wyraźnie zwężenie pomiędzy tułowiem, a odwłokiem; mają "talię" - czego zazdroszczą im niektóre Panie,
* Są jaskrawo ubarwione w czarno żółte pasy, co jak widać poniżej znajduje naśladowców,
* Raczej długie cienkie czułki. Samice mają dwanaście segmentów, a samce trzynaście.
* Dwie pary skrzydeł. Druga para skrzydeł zazwyczaj schowana za przednimi skrzydłami. Gdy odpoczywa skrzydła są zwinięte na długości,
* Para gryzących/drapiących żuwaczek,
* Żądło znajduje się na zakończeniu odwłoka. Samce nie posiadają żądła,
* Robotnice i królowa są samicami i wylęgają się z zapłodnionych jaj,
* Samce są mniejsze od królowej i wylęgają się jesienią z niezapłodnionych jaj składanych przez królową.
Charakterystyczne ubarwienie os używane jest również przez szereg insektów w celu zmylenia potencjalnych wrogów. Dlatego w niektórych przypadkach łatwo o pomyłkę.
Żądło osy
Żądło jest obiektem naszych największych obaw w stosunku do os. W odróżnieniu od pszczół, żądło os nie ma haczykowatych wyrostków uniemożliwiających jego wyciągnięcie przez owada, dlatego może być użyte wiele razy. Żądło jest zmodyfikowanym pokładełkiem i z tego powodu samce osy nie mogą żądlić. Ból spowodowany użądleniem jest wynikiem wstrzykiwanego przez osę kompleksu protein. Na użądlenie ludzie reagują bardzo różnie. Niektórzy stają się rozrzewnieni, niektórzy odczuwają ból i swędzenie, a w innych rzadkich przypadkach może dojść do poważnej reakcji alergicznej, przy której w skrajnym przypadku może dojść do śmierci na skutek wstrząsu anafilaktycznego.
Kilka ciekawych sposobów z XV wieku na użądlenia:
Oblepienie malwowym liściem
Olejek laurowy
Ocet i sól wymieszane z miodem
Pomiot gęsi
W przeciwieństwie do potocznych sądów jad osy ma odczyn neutralny, a nie alkaliczny, pH 6.8-6.9, dlatego aplikacje z zasad nie są pomocne!
Ważne rzeczy w przypadku użądlenia:
* Przemyć wodą z mydłem,
* Zaaplikować antyhistaminowy spray/żel lub przyjąć leki antyhistaminowe (po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą),
* Obłożyć miejsce lodem. Pomiędzy ranę, a lód należy coś włożyć np. higieniczny ręcznik,
* Jeżeli jesteś uczuleniowcem, miałeś uczulenia na ukąszenia owadów lub zostałeś użądlony w gardło, okolicę ust natychmiast skontaktuj się z lekarzem!
Osy jako szkodniki
Osy mogą powodować spore szkody na miękkich owocach, jednakże uszkadzanie śliwek i jabłek występuje zazwyczaj po początkowym uszkodzeniu tych owoców przez ptaki lub gąsienice. Osy mogą wyrządzać spore szkody w magazynach cukru, fabrykach przetworów i innych miejscach zawierających dużo słodkich i mocno zapachowych substancji. Są uciążliwe w kuchniach i miejscach spożywania posiłków. W niektórych latach czynią duże szkody wśród pszczół miodnych. W początkowym okresie sezonu atakują i porywają robotnice pszczół w późniejszym czasie kradną miód, larwy i poczwarki z uli. Osy poprzez żerowanie na różnych resztkach organicznych, śmietnikach itp., a następnie na produktach spożywczych np. ciastka mogą być wektorami niektórych chorób.
To jest post autorstwa Longmana (przypadkowo uszkodzony).
Osy jako owady pożyteczne
Osy są bardzo pożyteczne, żywią swoje larwy wieloma szkodliwymi owadami, uprzątają różne resztki organiczne. Latając po nektar zapylają również kwiaty.
Co mam zrobić z osami?
Jeżeli masz osy, wiesz o nich już sporo, ale ciągle chcesz się ich pozbyć możesz zrobić jedną z następujących rzeczy:
* wezwać profesjonalną firmę DDD oferującą zwalczanie os (zalecane),
* lub powiadomić odpowiednie służby publiczne,
* lub samodzielnie oddalić ryzyko kontaktu z owadami (niezalecane dla osób niedoświadczonych).
Jeżeli osy nie przeszkadzają Ci - nie zaatakują Ciebie dopóki nie zostaną same zaatakowane/rozdrażn
ione< - wtedy pozostawiony późną jesienią rój obumrze i samodzielnie i bezpiecznie będziesz mógł usunąć gniazdo.
Post autorstwa Longmana (przypadkowo uszkodzony przez co umieszczam go pod swoim nickiem!)