Na wybrzeżu (tzn w bezpośrednim sąsiedztwie Bałtyku, w strefie do kilku kilometrów w głąb lądu) zwykle wiosenne przymrozki nie są tak dokuczliwe jak w pozostałej części kraju.
Przyczyną tego zjawiska jest bezpośrednie sąsiedztwo ogromnego akumulatora ciepła (morza).
Działanie tego `urządzenia` widać na załączonym obrazku:
Dla przykładu napiszę, że tej wiosny były noce gdy nad samym morzem temperatura nocą nie spadała poniżej +10 podczas gdy w głębi lądu (50km od morza) notowano w tym czasie tylko +2 (w wielu rejonach kraju były wtedy przymrozki).
Zwykle Bałtyk do końca grudnia ma temperaturę ok +5/+7 stopni. Ochładza się znacznie dopiero w styczniu, czasami zamarza w lutym i stopniowo ogrzewa się od marca.
Na kąpiel (wczasowanie) najlepiej wybrać się nad Bałtyk w sierpniu (w pierwszej połowie). W drugiej połowie bywa różnie. Są lata gdy stabilna pogoda utrzymuje się do września a są takie gdy po 15.08 psuje się na dobre. Moim ulubionym okresem do kąpieli w Bałtyku - jest koniec sierpnia i początek września. Morze jest wtedy równomiernie nagrzane (głębsze warstwy wody mają zwykle ok 18 stopni, przybrzeżne co najmniej 20) co przy dużych falach jakie tworzą się o tej porze roku (za sprawą wzmagających się wiatrów) jest niezłą przygodą. Są lata gdy okres sprzyjającej do kąpieli pogody ciągnie się do połowy paździednika! tak dobrze przeczytaliście:) Na pewno aby kąpać się nie warto przyjeżdzać w maju i w czerwcu, woda nad otwartym morzem jest wtedy lodowata (ok +10/+15).
Nie dotyczy to zatok - w których woda nagrzewa się szybciej (niestety zatoki są zwykle mocniej zanieczyszczone, a kąpiel w `śmierdzącej zupie` - bez fal chyba do przyjemnych nie należy).
Kto wybiera się w tym roku nad morze (polecam szczególnie - czystszą część tzn - -morze otwarte a nie zatoki!), może zobaczyć pod poniższym linkiem jak wygląda sprawa temperatury wody i np rozwoju sinic, ale także innych popularnych zanieczyszczeń. Odbiegając nieco od tematu wypada dodać przy tej okazji że głównym trucicielem Bałtyku jest Polska (za sprawą Wisły i Odry) i Rosja. Dane pod podanym adresem są stale aktualizowane, zawierają także archiwum:
http://model.ocean.univ.gda.pl/php/frame.php?area=Baltyk
Dane zaczerpnięte ze strony Uniwersytetu Gdańskiego.