|
Napisane: 26 maj 2010, o 17:55
|
Przeczytaj ten artykuł i zobacz co jest nie tak,ze zdjęć widać że doniczka jest zbyt szeroka no i mogłeś naruszyć system korzeniowy i po prostu palma jest głodna nie pobiera odpowiedniej ilości składników pokarmowych wiec ściąga je z liści ,jeżeli zasychają boczne i powoli to nie jest źle jeżeli szybko i wszystkie to roślina uschnie.Proponuję zapoznać się z textem i czekać,a na pewno przez 2 miesiące nie nawozić. Moda na palmy zdaje się być nieprzemijająca. Dla miłośników palm nie ma więc przeszkód i hodują je z wielkim samozaparciem.
Niemal wszystkie uprawiane u nas gatunki palm rozmnaża się z nasion, które bez odpowiednich zabiegów kiełkują bardzo długo (kilka tygodni, a nawet do roku), okryte są bowiem grubą łupiną. W celu przyspieszenia skiełkowania moczy się je w ciepłej wodzie (do 40°C) przez ok. 48 godzin lub też spiłowuje część łupiny pilnikiem, uważając przy tym, by nie uszkodzić znajdującego się wewnątrz nasienia.
Nasiona palm najlepiej wysiewać w lutym-marcu, pojedynczo do małych doniczek, w wilgotną mieszaninę torfu z piaskiem na głębokość równą 2-3 długościom nasienia. Nasiona otrzymane w innym terminie trzeba od razu wysiewać, bo szybko tracą zdolność kiełkowania. Zasiewy wymagają utrzymania stałej temperatury otoczenia (minimum 20°C), a także dużej wilgotności podłoża.
Po kilku tygodniach ukazują się liścienie, a dopiero po 2-3 latach właściwe liście. Gdy siewki podrosną, ale mają jeden liścień, przesadza się je do małych doniczek z przesianą ziemią liściową zmieszaną z torfem i piaskiem w stosunku 2:1:1. Przy przesadzaniu nie wolno usuwać okrywy nasiennej tkwiącej z boku rozwijającej się rośliny. Po dobrym ukorzenieniu się, co trwa 3-4 tyg., korzystne jest, ale tylko w okresie letnim, zasilanie palmy co 14 dni rozcieńczonym i przefermentowanym krowieńcem.
Pestki z suszonych daktyli kupionych sklepie spożywczym bardzo dobrze kiełkują, więc warto kilka pestek wsadzić do ziemi z dość dużą nadzieją, że uda nam się wyhodować palmę od nasiona. Pestki kiełkują bez żadnych dodatkowych zabiegów, wystarczy po zjedzeniu daktyla wsadzić w zwykłą ziemię ogrodową i systematycznie podlewać. Zdjęcie obok przedstawia siewkę po kilku miesiącach od zakiełkowania.
W następnych dwóch latach uprawy młode palmy przesadza się dwukrotnie: na wiosnę i w połowie lata do nieco cięższej inspektowej ziemi z domieszką torfu, suchego sproszkowanego krowieńca oraz małej ilości mączki kostnej lub opiłek rogowych. Przy każdym przesadzaniu używa się doniczek o jeden numer większych. Starsze rośliny przesadza się raz w roku, a nawet co kilka lat, jednak zawsze na wiosnę. Pożądane są doniczki wysokie a wąskie. Przy przesadzaniu wykrusza się z bryły korzeniowej nieco starej ziemi. Zdrowych korzeni nie przycina się, a przy silnie rozwiniętym systemie skręca się je w spiralę i układa na dnie doniczki na warstwie ziemi. Obcina się tylko chore, zbutwiałe korzenie aż do zdrowego miejsca, przesypując sproszkowanym węglem drzewnym. Palmy należy przesadzać delikatnie i starannie, gdyż korzenie, zwłaszcza starszych roślin, są wrażliwe na uszkodzenia.
Palmy najlepiej czują się w ciepłych, słonecznych pomieszczeniach, z tym że rośliny trzeba cieniować w dni słoneczne i upalne. W zimie wymagają temperatury około 18°C, poza karłatką, która woli chłodniejsze miejsce (8-10°C). Palmy lubią dużo świeżego, wilgotnego powietrza. W lecie dobrze jest wynosić je do ogrodu w cieniste miejsca lub na balkon.
Rośliny należy podlewać regularnie lecz umiarkowanie, wiosną i w lecie obficiej, jesienią i w zimie znacznie ograniczając wodę. Jej nadmiar powoduje gnicie korzeni, czego następstwem jest zasychanie dolnych liści i zahamowanie wzrostu roślin.
Do bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należą: częste zmywanie liści i zraszanie, co nie tylko zapewnia roślinom świeży wygląd, ale zapobiega wystąpieniu pasożytów.
W zimie, zwłaszcza w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, powietrze jest dla palm zbyt suche, co często jest przyczyną zasychania czubków liści. Wietrzenie pokoju, umieszczanie pojemników z wodą na kaloryferach, spryskiwanie roślin wodą za pomocą rozpylaczy fryzjerskich skutecznie temu przeciwdziała.
W ciągu lata palmy można nawozić co 2 tygodnie gnojowicą i na zmianę roztworem mieszanki nawozów mineralnych (1-2 g na litr wody).
Nawożona, właściwie pielęgnowana i w odpowiednim czasie przesadzana palma w dobrą mieszankę ziemi powinna zdrowo i pięknie rosnąć. Wszelkie zaniedbania sprzyjają atakowaniu jej przez szkodniki i choroby.
Najczęściej spotykanymi szkodnikami są tarczniki i miseczniki, występujące w postaci małych nieruchomych tarczek na spodniej stronie liści i na pędach. Szkodniki te wysysają soki, niszczą roślinę. Trzeba więc je zwalczać natychmiast po ich ukazaniu się.